Kliniki Terapii ALLENORT

Logopeda/Logopeda dziecięcy Mokotów Warszawa

Logopeda

Logopeda jest specjalistą, który rozpoznaje wady wymowy. Zajmuje się terapią dzieci i dorosłych – niedosłyszących, po udarach i wylewach, dzieci z autyzmem oraz zespołem Aspergera. Dzięki współpracy z logopedą można usunąć bariery w komunikacji językowej, zaburzające funkcjonowanie intelektualne, emocjonalne oraz społeczne. Na konsultacje z doświadczonym logopedą zapraszamy do Centrum Terapii Dzieci, Młodzieży i Rodzin ALLENORT w Warszawie przy ul. Sieleckiej (Mokotów)!

Logopedia to bardzo szeroka dziedzina, która wymaga wiedzy i umiejętności z zakresu pedagogiki, psychologii, językoznawstwa, medycyny i anatomii. Trudności w porozumiewaniu się oraz wady wymowy mogą mieć bardzo różne przyczyny – począwszy od wad zgryzu, przez różnego rodzaju urazy mechaniczne, wady anatomiczne aparatu mowy, aż po blokady psychiczne. Aby prawidłowo rozpoznawać oraz prowadzić właściwą terapię, logopeda musi więc być odpowiednio przygotowany. Specjalista z zakresu logopedii musi posiadać wykształcenie wyższe. Istnieją już kierunki studiów dziennych związane typowo z logopedią, ale bardziej popularne są studia podyplomowe, przeznaczone dla absolwentów pedagogiki, psychologii czy filologii polskiej. Logopeda pracuje nie tylko w specjalistycznych poradniach, ale także przedszkolach, szkołach, ośrodkach wychowawczych, domach opieki, a nawet w szpitalach, np. na oddziałach laryngologicznych oraz neurologicznych.

Kiedy należy zgłosić się do logopedy?

Do logopedy należy zgłosić się kiedy zauważymy u dziecka niepokojące objawy w postaci:

  • zaburzeń ssania i połykania,
  • nieprawidłowej budowy narządu mowy,
  • wad wymowy,
  • jąkania, seplenienia,
  • zaburzeń rozwoju psychomotorycznego i emocjonalnego.

Logopeda wspomaga rozwój umiejętności komunikacyjnych u dzieci z różnym stopniem upośledzeń umysłowych, zespołem Aspergera czy autyzmem. Terapia logopedyczna bardzo często wymaga współpracy z lekarzami różnych specjalności: pediatrami, stomatologami, ortodontami, neurologami, laryngologami.

Terapia logopedyczna może być również prowadzona u osób dorosłych (wady wymowy, jąkanie się, seplenienie). Logopeda może przygotowywać osoby dorosłe do wystąpień publicznych.

Skontaktuj się z nami
Jak przebiega wizyta u logopedy?

Pierwsza konsultacja logopedyczna rozpoczyna się od rozmowy z pacjentem i/lub jego opiekunami. Specjalista słucha pacjenta, ogląda narządy aparatu mowy, sprawdza ich motorykę. Logopeda może przeprowadzić proste badania i testy, takie jak autokontrola słuchowa, poprosić o zeszyty szkolne dziecka albo próbkę pisma dorosłego (wady wymowy często odzwierciedlają się w sposobie i stylu pisania). Zlecone może zostać badanie laryngologiczne, konsultacja stomatologiczna, neurologiczna oraz psychologiczna.

Jak przebiega terapia logopedyczna?

Po ustaleniu diagnozy logopeda ustala indywidualny plan terapii. Może ona obejmować specjalistyczne ćwiczenia czynne i bierne: różnego rodzaju gry i zabawy słowne, zadania rozwijające mowę, ćwiczenia w naśladowaniu. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów muszą być one systematyczne i prowadzone również w warunkach domowych. Oczywiście warto mieć świadomość, że efekty nie są natychmiastowe – czasami trzeba na nie poczekać nawet kilkanaście miesięcy.

Poznaj naszych logopedów
Zapisz się na wizytę do specjalisty ALLENORT!
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Blog Allenort