Nowoczesny lek Spravato® – sposób na leczenie depresji lekoopornej

Mazowiecki Szpital i Centrum Diagnostyczne Allenort (ul. Myśliborska 44) to jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, w którym możliwe jest skorzystanie z terapii lekiem Spravato® (esketamina). Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia depresji lekoopornej. Pacjent może liczyć na komfortowe i bezpieczne warunki oraz opiekę profesjonalnego zespołu. W tym samym budynku znajduje się również pełnoprofilowy szpital psychiatryczny.

Czym jest Spravato® i kiedy się go stosuje?

Spravato® to produkt leczniczy, którego substancją czynną jest esketamina. Wykorzystywany jest w leczeniu osób dorosłych, u których zdiagnozowano depresję lekooporną, a którzy nie zareagowali na co najmniej dwie inne terapie lekami przeciwdepresyjnymi. Stosuje się go w przypadku epizodów depresyjnych – od umiarkowanego do ciężkiego nasilenia.

Spravato® ma na celu zmniejszenie objawów depresji (m.in. uczucia smutku, lęku, poczucia bezwartościowości, zaburzeń apetytu lub snu, utrata zainteresowania pasjami). Stosowanie leku jest nadzorowane przez lekarza prowadzącego.

Jak wygląda przygotowanie do przyjęcia Spravato®?

Ostrzeżenie!

Po przyjęciu Spravato® nie wolno prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn. Należy odczekać do następnego dnia – po spokojnej, przespanej nocy.

Pacjent proszony jest o powrót do domu transportem publicznym, taksówką lub poproszenie kogoś bliskiego o odwiezienie.

 

Co warto wiedzieć o leczeniu lekiem Spravato®?

 1. Decyzję o zakwalifikowaniu do leczenia lekiem Spravato® podejmuje lekarz podczas specjalistycznej konsultacji psychiatrycznej w Centrum Terapii Allenort (ul. Myśliborska 44, Warszawa).
 2. Spravato® występuje w pod postacią aerozolu do nosa. Jeden dozownik zawiera 28 mg leku. Pacjent jest instruowany, w jaki sposób przyjąć produkt leczniczy. W każdej chwili może liczyć na pomoc pielęgniarki. Dokładana instrukcja umieszczona jest w ulotce leku.

Cennik

Faza indukcji:

Spravato® stosowany jest 2 razy w tygodniu przez 4 tygodnie zgodnie z harmonogramem ustalonym przez lekarza. Koszt miesięcznej terapii standardową dawką to 21 600 złotych brutto (56 mg leku na każdy dzień terapii). W przypadku konieczności zastosowania dodatkowej dawki do ceny doliczany jest koszt leku – 1 000 złotych (56 mg leku na każdy dzień terapii + dodatkowe 28 mg).

Faza podtrzymująca:

 • 1 etap: Spravato® stosowany jest raz w tygodniu przez 4 tygodnie. Koszt miesięczny terapii standardową dawką to 10 800 złotych brutto (56 mg leku na każdy dzień terapii). W przypadku konieczności zastosowania dodatkowej dawki do ceny doliczany jest koszt leku – 1 000 złotych (56 mg leku na każdy dzień terapii + dodatkowe 28 mg).
 • 2 etap: Od 9 tygodnia terapii w zależności od zaleceń lekarza Spravato® stosowany jest raz w tygodniu lub co 2 tygodnie. Koszt terapii standardową dawką to 2 700 złotych brutto (56 mg leku na każdy dzień terapii). W przypadku konieczności zastosowania dodatkowej dawki do ceny doliczany jest koszt leku – 1 000 złotych (56 mg leku na każdy dzień terapii + dodatkowe 28 mg).

 

 1. Bezpośrednio po podaniu leku pacjent pozostaje pod obserwacją w Centrum Terapii Allenort przez co najmniej 1,5 godziny – o długości pobytu decyduje lekarz. Ma to związek z możliwością wystąpienia działań niepożądanych o charakterze krótkotrwałym. Pielęgniarki monitorują samopoczucie i ciśnienie tętnicze krwi pacjenta.

Możliwe skutki uboczne:

 • uczucie rozkojarzenia,
 • zawroty i ból głowy,
 • zaburzenia smaku,
 • senność,
 • zmniejszone czucie lub wrażliwość,
 • wymioty,
 • nudności,
 • tachykardia,
 • wzrost poziomu ciśnienia tętniczego.

Pozostałe informacje znajdują się w ulotce oraz poradniku dla pacjentów.

 1. Zasady zamawiania leku
 • Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia Spravato® nasza placówka zamawia odpowiednią ilość leku. Przed realizacją zamówienia konieczne jest uiszczenie opłaty za minimum tydzień terapii. Musi ona zostać dokonana co najmniej 7 dni przed planowanym terminem podania leku. Brak płatności jest równoznaczny z niezrealizowaniem zamówienia i tym samym brakiem możliwości rozpoczęcia terapii.
 • Po opłaceniu leczenia i zamówieniu przez Centrum Terapii Allenort leków nie ma możliwości zwrotu kosztów leczenia. W przypadku wcześniejszej opłaty za więcej niż tydzień (7 dni) istnieje możliwość zwrotu nadpłaty, jeśli wystąpią przesłanki medyczne uniemożliwiające leczenie. Rezygnację z podania leku pacjent musi zgłosić na co najmniej 7 dni przed podaniem.
 • Na żadnym etapie leczenia nie ma możliwości wydania pacjentowi leku do podania poza Centrum Terapii Allenort.
 • Po wizycie kwalifikacyjnej u lekarza i pozytywnym zakwalifikowaniu do leczenia Spravato® pacjent otrzymuje skierowanie na podanie leku Spravato® oraz poradnik dla pacjentów, ulotkę dla pacjenta i Świadomą zgodę na podanie leku Spravato®.
 • Po opłaceniu leku Centrum Terapii Allenort kontaktuje się z pacjentem w celu ustalenia terminu rozpoczęcia terapii lekiem Spravato®, a następnie zamawia odpowiednią ilość leków do placówki. Harmonogram kolejnych podań leku wynika z charakterystyki produktu leczniczego.
 • Warunkiem podania leku jest podpisanie przez pacjenta Świadomej zgody na leczenie Spravato®.
 • Leczenie wymaga kontroli stanu zdrowia u lekarza kwalifikującego w Centrum Terapii Allenort minimum co 4 tygodnie.
 • Koszt konsultacji u lekarza prowadzącego jest zgodny z cennikiem Centrum Terapii Allenort, ul. Myśliborska 44.