Strona główna / Dlaczego my / Aktualności
„Wiele osób w dzisiejszych czasach jest narażonych na czynniki predysponujące do zaburzeń lękowo-depresyjnych.” – mówi nasz psychiatra Doktor Iwona Grobel (Centrum Terapii Psychomedica).
Więcej w rozmowie opublikowanej w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.
Zapraszamy do lektury!
Źródło: Gazeta Wyborcza. Tylko Zdrowie.
„Nasze obecne zainteresowanie psychiatrią i chęć inwestowania właśnie w tę dziedzinę medycyny jest spowodowane w pewnym sensie niechęcią systemu do realizacji kompleksowych rozwiązań w psychiatrii i brakiem odpowiedzi na wciąż rosnącą potrzebą niesienia pomocy w tym zakresie. Ta dziedzina również wymaga inwestycji, ale przemyślany projekt i zaangażowanie zespołu doświadczonych specjalistów niewątpliwie gwarantują sukces”.
Źródło: „Pokonaj lęk” dodatek do Gazety Wyborczej
Naszą fundamentalną zasadą w relacji ze wszystkimi lekarzami jest reguła i stworzona do niej procedura, która pozwala na to, aby lekarz kierujący pacjenta do naszego szpitala, kiedy zgłosi taką chęć, miał również swój wkład w jego proces terapeutyczny w naszym ośrodku, co daje stronom gwarancję ciągłości leczenia i powrotu pacjenta do swojego lekarza.
Źródło: Psychiatria
„Zdaniem Grzegorza Goryszewskiego, prezesa grupy Allenort, wejście w obszar opieki psychiatrycznej to głęboko przemyślana decyzja spółki, ale również ukłon w stronę specjalizacji, która dotychczas była traktowana przez system ochrony zdrowia po macoszemu”.
Źródło: Puls Medycyny
„Nasze plany związane z rozwojem ośrodka są ambitne i długofalowe. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie i jednoczesne leczenie 40 pacjentów w szpitalu, a w ramach sieci poradni współpracujemy z grupą 120 specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii. W naszym działaniach nie ograniczamy się do poradni czy szpitala, a planujemy stworzyć kompleksowy system opieki psychiatrycznej. Program rozpoczęliśmy od sieci placówek ambulatoryjnych, kontynuujemy go poprzez pierwszy w Polsce prywatny szpital i centrum diagnostyczne, a następnie centrum rehabilitacji neuropsychiatrycznej, którego uruchomienie jest planowane w przyszłym roku oraz klinikę neurochirurgiczną z pełnym wyposażeniem do najbardziej innowacyjnych zabiegów mózgu i rdzenia kręgowego z wykorzystaniem komórek macierzystych, i głębokiej stymulacji” – dodawał dr Konrad Rokita, ordynator Mazowieckiego Szpitala i Centrum Diagnostycznego.
Źródło: ISB Zdrowie
„Nowopowstały szpital jest odpowiedzią na wciąż rosnącą potrzebę niesienia pomocy osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi. Choroby psychiczne stają się coraz powszechniejszym problemem; aż 23% Polaków cierpi w ciągu swojego życia na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne. Dziś, mimo, że do lekarza psychiatry nie jest potrzebne skierowanie, często na wizytę ambulatoryjną w publicznym sektorze pacjenci czekają kilka miesięcy. W przypadku osób ciężko chorych lub z myślami samobójczymi może to być stanowczo za długo. Ważne jest, aby pacjent potrzebujący pomocy otrzymał ją jak najszybciej”.
Źródło: Termedia
„Możemy pomóc każdemu, bez względu na rozpoznanie i natężenie objawów. Mamy specjalistów, którzy są autorytetami w dziedzinie psychiatrii w Polsce i posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia zaburzeń psychicznych – psychiatrów, psychologów, neuropsychologa, terapeutę uzależnień, doświadczone pielęgniarki i innych pracowników. A do tego pełen dostęp do badań diagnostycznych”.
Źródło: Medonet
Złota Synapsa to prestiżowa nagroda w dziedzinie psychiatrii. W tym roku w plebiscycie Kongresu Psychiatrii Medforum Kliniki Terapii Allenort zwyciężyły w kategorii Psychiatryczna Innowacja Roku.
W skład projektu Klinik Terapii Allenort wchodzi przede wszystkim Mazowiecki Szpital i Centrum Diagnostyczne Allenort im. prof. Antoniego Kępińskiego będący największym w pełni prywatnym szpitalem o profilu psychiatrycznym w Polsce, uruchomiony w trzecim kwartale 2018 roku. Szpital ma do dyspozycji 40 łóżek na 4 oddzielnych odcinkach oraz Poradnię Przyszpitalną. Żadna z dotychczas istniejących publicznych i komercyjnych placówek nie spełnia tak wysokich standardów, które narzuciła sobie firma Allenort.
Szpital współpracuje z gronem doświadczonych specjalistów – psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, lekarzy-konsultantów innych specjalności, dodatkowo zapewniając pacjentom dostęp do nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i terapeutycznych (np. przezczaszkowej stymulacji magnetycznej rTMS). W strukturach Klinik Terapii Allenort znalazło się również miejsce dla Pełnomocnika ds. Praw Pacjenta.
Nowoczesny system informatyczny, spinający cały, projekt zapewnia lekarzowi prowadzącemu wgląd w dokumentację medyczną pacjenta leczonego we wszystkich placówkach Klinik Terapii Allenort. Jeśli natomiast pacjent trafia wyłącznie do szpitala, a leczenie ambulatoryjne jest prowadzone przez psychiatrę nie będącego w sieci, Allenort zapewnia pełną współpracę z lekarzem prowadzącym w czasie hospitalizacji pacjenta oraz po jej zakończeniu.
Innowacyjność projektu zakłada udzielanie pomocy każdemu pacjentowi bez względu na rozpoznanie i stan psychiczny poprzez zbudowanie infrastruktury, w skład której wchodzi – oprócz szpitala – wciąż rozbudowywana sieć wysokospecjalistycznych poradni o profilu psychiatryczno-psychologicznym (obecnie pięć poradni w Warszawie, jedna w Łodzi oraz kolejna, uruchamiana w Białymstoku), w których m.in. pacjent może kontynuować leczenie po hospitalizacji.
Kolejnym etapem projektu są natomiast inwestycje w dwa ośrodki – Neurocentrum 3N – gdzie oprócz zabiegów neurochirurgicznych będą wykorzystywane m.in. małoinwazyjne metody przezskórnych operacji, połączonych z podawaniem komórek macierzystych bezpośrednio do dysków, co jest wynikiem prac naukowych prowadzonych pod kierunkiem prof. Wojciecha Maksymowicza oraz Centrum Rehabilitacji Neuropsychiatrycznej, w którym pacjenci będą mieli zapewnioną rehabilitację oraz specjalistyczną terapię we wszystkich przypadkach wymagających zastosowania długoterminowej pomocy.
Zwiększenie dostępności, poprawa jakości wsparcia psychiatrycznego, terapeutycznego i psychologicznego dla dzieci i młodzieży, a także zapewnienie opieki interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego stanowią palące wyzwania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Według szacunków zaburzenia psychiczne, które wymagają profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dotykają 10% dzieci i młodzieży – to ok. 630 tysięcy osób poniżej 18. roku życia. Alarmujące są także prognozy WHO – coraz więcej dzieci i młodzieży będzie wymagać wsparcia. Dostrzegając te wyzwania, sieć Klinik Terapii oraz Mazowieckiego Szpitala i Centrum Diagnostycznego ALLENORT wyodrębnia specjalistyczną klinikę dedykowaną problemom dzieci i młodzieży. Na czele zespołu terapeutycznego Centrum Terapii Dzieci, Młodzieży i Rodzin ALLENORT stanął dr n. med. Cezary Żechowski, specjalista psychiatrii dziecięcej, w latach 1994-2010 adiunkt w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii, aktualnie kierujący Katedrą Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii UKSW.
Nowopowstałe Centrum Terapii zlokalizowane jest na warszawskim Mokotowie przy ul. Sieleckiej. W zaledwie kilka miesięcy działania skupiły szerokie grono znakomitych specjalistów: psychiatrów dzieci i młodzieży, psychoterapeutów, neurologów, logopedów i pedagogów, którzy stawiają sobie za cel pomoc w pokonywaniu trudności okresu rozwojowego, ale także – profilaktykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz profesjonalne wsparcie dla rodzin oczekujących potomstwa.
– Dzieciństwo, dojrzewanie i wczesna dorosłość to czas intensywnych przemian, kształtowania się osobowości i związków z bliskimi. To moment, w którym młody człowiek uczy się funkcjonować w grupie rówieśniczej. To także okres, w którym następuje intensywny rozwój mózgu i umysłu. Na każdym z tych etapów pojawiają się sukcesy i porażki, trudności, które trzeba pokonać, obawy i radości z osiągniętych celów. W Centrum Terapii wspieramy dzieci i ich rodziców w poszukiwaniu wyjścia z tych sytuacji, które stały się dla nich źródłem niepokoju, lęku, a nierzadko także cierpienia. Nie zapominamy także o rodzicach oczekujących potomstwa – troska o zdrowie psychiczne dziecka, a także rodzica, zaczyna się bowiem jeszcze przed przyjściem dziecka na świat – tłumaczy dr n. med. Cezary Żechowski, dyrektor medyczny Centrum Terapii Dzieci, Młodzieży i Rodzin ALLENORT.
Filozofia Centrum Terapii Dzieci, Młodzieży i Rodzin ALLENORT opiera się na rozwiązaniach gwarantujących kompleksowe wsparcie całego procesu terapeutycznego. Konsultacje prowadzone są przez interdyscyplinarny zespół specjalistów różnych dziedzin: psychologów, psychiatrów dzieci i młodzieży, pedagogów i psychoterapeutów pracujących w różnych nurtach terapeutycznych, którzy wspólnie pomagają w pokonywaniu przeszkód nieuchronnie wiążących się z okresem dorastania. Profesjonalne wsparcie z zakresu zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i rodzin oferowane przez Centrum to także partner w nauce, skutecznym komunikowaniu się oraz zapobieganiu i rozwiązywania kryzysów okresu dojrzewania.
– W obliczu narastających wyzwań w obszarze psychiatrii dziecięcej uruchomienie Centrum Terapii Dzieci, Młodzieży i Rodzin ALLENORT to krok ku zapewnieniu kompleksowej pomocy dla najmłodszych. To także dopełnienie naszego długoterminowego zobowiązania, by umożliwić profesjonalną i zgodną z najnowszą wiedzą medyczną opiekę psychiatryczną i psychologiczną dla wszystkich osób potrzebujących wsparcia. Budowanie odpowiedzialnej społecznie instytucji, jaką jest sieć Klinik Terapii oraz Mazowieckiego Szpitala i Centrum Diagnostycznego ALLENORT, nie byłoby możliwe bez troski i uważności na najmłodszych. Cieszę się, że możemy realizować to zadanie wspólnie z doktorem Cezarym Żechowskim i zaproszonymi przez niego do współpracy fachowcami w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży – podkreśla dr n. med. Grzegorz Goryszewski, Prezes Grupy ALLENORT.
Dr n. med. Cezary Żechowski, psychiatra oraz psychoterapeuta dzieci i młodzieży, jest członkiem m.in. Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii, Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalizy Rodzin i Par oraz Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychoanalitycznego. W latach 1994-2010 pracował w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Od 2012 roku jest Kierownikiem Katedry Psychologii Klinicznej UKSW. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Warszawskim czy w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Żechowski jest autorem około 100 publikacji z zakresu psychiatrii oraz psychoterapii dzieci i młodzieży. Jest ponadto laureatem Nagrody im. Profesora Stefana Ledera za szczególne osiągnięcia w psychoterapii, którą przyznaje Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Rada Naukowa Klinik Terapii ALLENORT jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym Klinik Terapii Allenort w zakresie ich działalności naukowej i medycznej oraz w sprawach rozwoju kadry medycznej, naukowej i badawczo-technicznej.
Rada Naukowa uprawniona jest do zajmowania stanowiska we wszystkich sprawach dotyczących działalności Klinik Terapii ALLENORT.
W skład Rady Naukowej Klinik Terapii Allenort wchodzą:
Prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar – Lekarz, Specjalista Psychiatra. Dyrektor Medyczny i Przewodniczący Rady Naukowej Klinik Terapii ALLENORT. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, założyciel i wieloletni Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami oraz Wiceprzewodniczący Europejskiego Towarzystwa Badań Biomedycznych nad Alkoholizmem (ESBRA).
Dr n. med. Dariusz Wasilewski – Lekarz, Specjalista Psychiatra. Dyrektor Medyczny ambulatoriów Klinik Terapii ALLENORT. Członek Rady Naukowej Klinik Terapii ALLENORT, Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami, Przewodniczący Komisji ds. Kultury i Sztuki przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym.
Prof. dr hab. n. med. Agata Szulc – Kierownik Medyczny Allenort, Kierownik Poradni TMS, Członek Rady Naukowej Klinik Terapii ALLENORT. Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Kierownik Kliniki Psychiatrii w szpitalu w Tworkach.
Dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz – Kierownik Medyczny Kliniki Terapii ALLENORT Białystok, Członek Rady Naukowej Klinik Terapii ALLENORT oraz Kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Dr. N. Med. Radosław Tworus – Lekarz, Specjalista Psychiatra. Członek Rady Naukowej Klinik Terapii ALLENORT. Kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Konsultant Wojskowej Służby Zdrowia ds. Psychiatrii, Wykładowca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.