Kliniki Terapii ALLENORT

Uzależnienia od alkoholu, leków i innych substancji

Uzależnienia

Uzależnienie definiuje się jako nabytą silną potrzebę wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. Współczesna psychologia traktuje to pojęcie dość szeroko i obejmuje nim sytuacje (wypadki), kiedy ludzie czują się zmuszeni angażować się w ryzykowne, wymykające się spod kontroli zachowania.

Uzależnienie to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która utrudnia funkcjonowanie psychiczne i społeczne chorego. Osoba uzależniona potrzebuje profesjonalnej pomocy, aby się wyleczyć z uzależnienia.

Zdaniem naukowców

Zdaniem naukowców mechanizm powstania uzależnienia polega na zaburzeniu tzw. układu nagrody w naszym mózgu. Istnieją w nim bowiem obszary, które – odpowiednio stymulowane – dają uczucie przyjemności. Bierze w tym udział dopamina – neuroprzekaźnik, który odpowiada za komunikację między komórkami. Pojawienie się niektórych substancji w organizmie powoduje nagły wzrost poziomu dopaminy w organizmie. Na przykład narkotyki mogą albo powodować wzrost produkcji dopaminy (jak amfetamina), albo hamować jej usuwanie (jak kokaina). Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku efektem jest wzrost ilości dopaminy w organizmie. Organizm uczy się, że konkretne działanie (zachowanie) łączy się z uczuciem przyjemności i włącza je do układu nagrody. Tak powstaje uzależnienie. Wkrótce staje się ono przymusem, potrzebą, nad którą nie mamy już kontroli.

Skontaktuj się z nami

Wybierz lokalizację

Wśród uzależnień wyróżniamy

Wśród uzależnień wyróżniamy:

  • Uzależnienia fizjologiczne, związane z silną potrzebą dostarczania organizmowi konkretnej substancji (np. nikotyna, alkohol opioidy, barbiturany, benzodiazepiny); brak tej substancji w organizmie powoduje występowanie szeregu nieprzyjemnych, dotkliwych objawów, takich jak: ból uczucie zimna, biegunka, wymioty, bezsenność, rozdrażnienie. Leczenie tego rodzaju uzależnień polega na detoksykacji (odtruciu) oraz na farmakologicznym wspieraniu procesu usuwania substancji z organizmu.
  • Uzależnienia behawioralne, zwane też nałogami. Ten rodzaj uzależnienia dotyczy zachowań, które postrzegamy jako dające dużą satysfakcję (nagrodę). Obserwacje pokazują, że możliwe jest uzależnienie się od wielu rzeczy: jedzenia, seksu, zakupów, internetu, gier, hazardu, czy nawet pracy. Symptomy uzależnienia behawioralnego to m.in. utrata kontroli nad konkretnym zachowaniem, uporczywe kontynuowanie tego zachowania pomimo ponoszenia szkód w życiu osobistym lub szkód zdrowotnych, rozdrażnienie, złość, smutek, apatia, które pojawiają się, kiedy nie możemy wykonywać danych czynności.
Z niepokojem obserwujemy tendencję do uzależnień i nałogów u coraz młodszych osób.

Już w wieku wczesnoszkolnym dzieci potrafią być uzależnione od smartfonów i komputerów, trudno też nie wspomnieć o problemie nikotynizmu, alkoholizmu i narkomanii wśród młodzieży.

Specjaliści w Klinikach Terapii Allenort wiedzą, jak pomóc odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Zapraszamy do naszych placówek!

Zapisz się na wizytę do specjalisty ALLENORT!
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Blog Allenort