Kliniki Terapii ALLENORT
Uzależnienia od alkoholu, leków i innych substancji
Uzależnienia

Uzależnienie definiuje się jako nabytą silną potrzebę wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. Współczesna psychologia traktuje to pojęcie dość szeroko i obejmuje nim sytuacje (wypadki), kiedy ludzie czują się zmuszeni angażować się w ryzykowne, wymykające się spod kontroli zachowania.

Uzależnienie to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która utrudnia funkcjonowanie psychiczne i społeczne chorego. Osoba uzależniona potrzebuje profesjonalnej pomocy, aby się wyleczyć z uzależnienia.

Zdaniem naukowców

Zdaniem naukowców mechanizm powstania uzależnienia polega na zaburzeniu tzw. układu nagrody w naszym mózgu. Istnieją w nim bowiem obszary, które – odpowiednio stymulowane – dają uczucie przyjemności. Bierze w tym udział dopamina – neuroprzekaźnik, który odpowiada za komunikację między komórkami. Pojawienie się niektórych substancji w organizmie powoduje nagły wzrost poziomu dopaminy w organizmie. Na przykład narkotyki mogą albo powodować wzrost produkcji dopaminy (jak amfetamina), albo hamować jej usuwanie (jak kokaina). Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku efektem jest wzrost ilości dopaminy w organizmie. Organizm uczy się, że konkretne działanie (zachowanie) łączy się z uczuciem przyjemności i włącza je do układu nagrody. Tak powstaje uzależnienie. Wkrótce staje się ono przymusem, potrzebą, nad którą nie mamy już kontroli.

Zapisz się na wizytę

Wybierz lokalizację

Wśród uzależnień wyróżniamy

Wśród uzależnień wyróżniamy:

  • Uzależnienia fizjologiczne, związane z silną potrzebą dostarczania organizmowi konkretnej substancji (np. nikotyna, alkohol opioidy, barbiturany, benzodiazepiny); brak tej substancji w organizmie powoduje występowanie szeregu nieprzyjemnych, dotkliwych objawów, takich jak: ból uczucie zimna, biegunka, wymioty, bezsenność, rozdrażnienie. Leczenie tego rodzaju uzależnień polega na detoksykacji (odtruciu) oraz na farmakologicznym wspieraniu procesu usuwania substancji z organizmu.
  • Uzależnienia behawioralne, zwane też nałogami. Ten rodzaj uzależnienia dotyczy zachowań, które postrzegamy jako dające dużą satysfakcję (nagrodę). Obserwacje pokazują, że możliwe jest uzależnienie się od wielu rzeczy: jedzenia, seksu, zakupów, internetu, gier, hazardu, czy nawet pracy. Symptomy uzależnienia behawioralnego to m.in. utrata kontroli nad konkretnym zachowaniem, uporczywe kontynuowanie tego zachowania pomimo ponoszenia szkód w życiu osobistym lub szkód zdrowotnych, rozdrażnienie, złość, smutek, apatia, które pojawiają się, kiedy nie możemy wykonywać danych czynności.
Z niepokojem obserwujemy tendencję do uzależnień i nałogów u coraz młodszych osób.

Już w wieku wczesnoszkolnym dzieci potrafią być uzależnione od smartfonów i komputerów, trudno też nie wspomnieć o problemie nikotynizmu, alkoholizmu i narkomanii wśród młodzieży.

Specjaliści w Klinikach Terapii Allenort wiedzą, jak pomóc odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Zapraszamy do naszych placówek!

Zapisz się na wizytę do specjalisty ALLENORT!
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Blog Allenort