Kliniki Terapii ALLENORT

Tiki i Zespół Tourette'a

Tiki i Zespół Tourette'a

Tik jest to pojawiający się nagle i powtarzający się mimowolny ruch lub wydawany dźwięk. Tiki mogą występować wielokrotnie w ciągu dnia, a osoba u której występują, nie ma władzy nad ich występowaniem. U osoby cierpiącej na tiki mogą pojawiać się tiki ruchowe lub głosowe, lub jedne i drugie. Do tików ruchowych zalicza się m.in. mruganie, potrząsanie szyją, rękami, ruszanie językiem i grymasy. Do tików głosowych należą: pochrząkiwanie, pociąganie nosem i szczekanie itp.
Nasilają się one w warunkach stresu i rzadko pojawiają się podczas snu. Często występują przy innych zaburzeniach psychicznych.

Opis dolegliwości

Jest to zespół tików głosowych i ruchowych, a więc występują tutaj jednocześnie liczne tiki ruchowe oraz co najmniej jeden tik głosowy. Występują one wielokrotnie w ciągu dnia, niemal każdego dnia i utrzymują się przez co najmniej rok. Zaburzenie to wywołuje niepokój i znaczne upośledzenie w sferze społecznej, zawodowej i innych ważnych obszarach funkcjonowania.

Występowanie tików może mieć charakter przejściowy i występować u dzieci np. podczas dojrzewania. Dziecko, u którego tiki utrzymują się przez dłuższy czas może odczuwać znaczny dyskomfort i niepokój, warto wtedy zgłosić się do psychiatry ewentualnie psychologa.

Skontaktuj się z nami

Wybierz lokalizację

Zapisz się na wizytę do specjalisty ALLENORT!
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Blog Allenort