Najczęściej występujące rodzaje zaburzeń psychicznych u osób starszych to:
Z ostatnich obserwacji i statystyk prowadzonych przez lekarzy wynika, że zaburzenia psychiczne są jednym z największych wyzwań okresu starości. Nawet 50% seniorów w Polsce może cierpieć na zaburzenia psychiczne.
W miarę postępu procesu starzenia się w organizmie zachodzi cały szereg zmian, które mogą powodować pogorszenie tolerancji i skuteczności leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych. W efekcie słabszego przepływu krwi proces wchłaniania leków może być utrudniony, a co za tym idzie – może się obniżyć ich skuteczność. Na skutek spowolnienia metabolizmu leków może dochodzić do kumulacji leków w organizmie i wzrostu ich stężenia we krwi, co skutkuje pojawianiem się większej ilości działań niepożądanych.
Ważnym aspektem leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych w wieku podeszłym jest także zwiększone ryzyko interakcji leków psychotropowych z innymi lekami, przyjmowanymi przez pacjenta.
Niemniej jednak – pomimo konieczności zachowania licznych środków ostrożności – leczenie farmakologiczne zaburzeń psychicznych u osób w podeszłym wieku może być procesem bezpiecznym, skutecznym, a przede wszystkim niezbędnym, aby poprawić funkcjonowanie i jakoś życia pacjentów.
Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści w Klinikach Terapii Allenort postawią właściwą diagnozę, właściwe leki i ich dawki oraz bezpiecznie poprowadzą proces leczenia. Zapraszamy do naszych placówek.