Kliniki Terapii ALLENORT

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe to stan, w którym praca – wykonywana do tej pory z satysfakcją – przestaje sprawiać przyjemność, coraz bardziej męczy, zniechęca i prowadzi do wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Zasadniczo przyczyną wypalenia zawodowego jest pozostawanie przez długi czas w silnym stresie. Stres, spowodowany nadmiarem obowiązków, brakiem czasu na odpoczynek (brakiem równowagi pomiędzy pracą, a czasem wolnym), a dodatkowo nieprawidłowa dieta oraz (często) brak aktywności sportowej sprawiają, że w naszym życiu pojawia się podenerwowanie oraz zmęczenie fizyczne i psychiczne. W dłuższej perspektywie taka sytuacja powoduje przeciążenie naszego układu nerwowego, co przejawia się np. bólami głowy, bólami brzucha, ogólnie złym samopoczuciem. W ten sposób nasz organizm próbuje bronić się przed utrzymywaniem go w tej trudnej sytuacji.

Wypalenie zawodowe powoduje też

Wypalenie zawodowe powoduje też i pogłębia brak umiejętności i możliwości regenerowania zasobów emocjonalnych, fizycznych i intelektualnych. Modne i coraz bardziej powszechne ostatnio sformułowanie „work-life balance” nie jest tylko kolejnym ciekawym trendem, ale autentycznym wyzwaniem, do którego każdy z nas powinien się przymierzyć. Równowaga (balance) to słowo-klucz, które warto zapamiętać. Od równowagi w życiu codziennym zależy nasza kondycja psychiczna, fizyczna, emocjonalna, mentalna, nasze relacje z otoczeniem, poczucie satysfakcji i spełnienia.
Najczęściej obserwowane objawy wypalenia zawodowego to:

  • problemy ze snem (bezsenność, częste wybudzanie się, koszmary senne, budzenie się bardzo wcześnie rano),
  • podwyższone ciśnienie,
  • problemy ze strony układu pokarmowego,
  • bóle głowy,
  • spadek odporności organizmu
  • chroniczne poczucie zmęczenia, na które nie pomaga krótkotrwały (weekendowy) odpoczynek, a nawet tygodniowy urlop.
Skontaktuj się z nami

Wybierz lokalizację

W efekcie występowania niektórych lub wszystkich powyższych objawów

W efekcie występowania niektórych lub wszystkich powyższych objawów pojawiają się problemy emocjonalne takie jak rozdrażnienie, irytacja, przygnębienie, poczucie bezsilności oraz trudności z koncentracją. Osoba dotknięta wypaleniem zawodowym z coraz większą niechęcią chodzi do pracy, nie wykonuje swoich obowiązków z dotychczasowym zaangażowaniem, a jej relacje ze współpracownikami pogarszają się.

We współczesnym, wymagającym i dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, trudno wyróżnić grupy zawodowe, które są szczególnie narażone na wypalenie zawodowe. Można zaryzykować twierdzenie, że jego pojawienie się jest bardziej prawdopodobne tam, gdzie praca polega na kontakcie z ludźmi, niesieniu pomocy, wysokiej odpowiedzialności (np. nauczyciele, lekarze, pielęgniarki). Wydaje się jednak, że wszędzie tam, gdzie praca wymaga stałej gotowości do wykonywania zadań, rozwiązywania problemów, podejmowania nowych obowiązków, uczenia się, zdawania kolejnych egzaminów istnieje wysokie ryzyko wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe może więc przytrafić się w każdym zawodzie i na każdym stanowisku. Co gorsze, obserwujemy nieustanne obniżanie się wieku, w któ®ym stan wypalenia zawodowego może się pojawić. Nierzadko obserwuje się już dzisiaj nawet 20-kilkulatków z syndromem wypalenia zawodowego.

Jeśli wypalenie zawodowe już się pojawi

Jeśli wypalenie zawodowe już się pojawi, warto odwiedzić psychologa i porozmawiać z nim na ten temat. Pomocna może okazać się psychoterapia albo aktywna nauka technik relaksacyjnych i łagodzących skutki stresu. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem może się okazać jest czasowa zmiana zajęcia.

Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści w Klinikach Terapii Allenort pomogą w tego typu trudnych życiowych sytuacjach. Zapraszamy do naszych placówek!

Zapisz się na wizytę do specjalisty ALLENORT!
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Blog Allenort