Kliniki Terapii ALLENORT

Uzależnienia (nałogi) behawioralne (komputer, telefon komórkowy, internet, gry komputerowe, hazard, zakupy)

Narkotyki, hazard, gry komputerowe

Hazard przez lata był diagnozowany jako zaburzenie kontroli impulsów, które obejmuje min. kleptomanię, piromanię i trichotillomanię. W najnowszej klasyfikacji zaburzeń hazard został uznany za uzależnienie. Ta decyzja jest wyrazem nowego rozumienia biologicznego podłoża uzależnienia, w tym właśnie hazardu.

Decyzję o włączeniu hazardu do uzależnień oparto na wynikach badań w dziedzinach z pogranicza psychologii, neurologii i genetyki, które dowiodły, że hazard i narkomania łączą znacznie większe podobieństwa, niż wcześniej przypuszczano. Źródłem tego podobieństwa jest m.in. funkcjonowanie układu nagrody.

Badania nad patologicznym hazardem dowodzą zatem, że uzależnienie nie musi wiązać się z substancją chemiczną. Równie dobrze mogą to być, jak w przypadku hazardu, silne emocje towarzyszące wykonywaniu czynności. Do lamusa zatem odszedł pomysł, że trzeba łykać lek, który zmienia neurochemię mózgu, aby się uzależnić.

Opis dolegliwości

Rozmowy z leczącymi się nałogowymi hazardzistami wskazują na to, że są to osoby charakteryzujące się w przedchorobowym funkcjonowaniu pewnymi istotnymi cechami:

  • często mają potrzebę przeżywania stanów dość silnego pobudzenia, emocji – jest
  • to dla nich przyjemne i część tych osób aktywnie poszukuje sytuacji mogących
  • zagwarantować takie stany;
  • kontakt z rzeczywistością jest dla nich trudny, czują się w niej niepewnie i chętnie
  • uciekają od niej na różne sposoby;
  • mają łatwość posługiwania się nierealistycznym sposobem myślenia – uciekania
  • w świat fantazji, złudzeń i iluzji;
  • część z nich posiada silną potrzebę bycia w centrum uwagi, bycia odbieranym jako ktoś wyjątkowy i posiadania takiego wizerunku również we własnych oczach;
  • znacząca liczba tych osób przejawia zachowania świadczące o ich niewystarczającej dojrzałości emocjonalnej

Nie bez znaczenia jest alkohol, często podawany w miejscach, gdzie się gra. Efektem spożycia nawet niewielkich dawek alkoholu jest spadek krytycyzmu wobec siebie i zmniejszenie kontroli zachowań.
Wskaźnik samobójstw jest wyższy u osób nadmiernie uprawiających hazard i u członków ich rodzin.
Jest to zaburzenie postępujące, którego leczenie jest długie i wiąże się przede wszystkim z długoterminową psychoterapią.

Skontaktuj się z nami

Wybierz lokalizację

Zapisz się na wizytę do specjalisty ALLENORT!
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Blog Allenort