Kliniki Terapii ALLENORT
Nerwica natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne)
Natręctwa

Warto pamiętać, że przelotne natręctwa mogą pojawiać się u zdrowych ludzi. Już u dzieci można zaobserwować pewne nawykowe czynności: ssanie palca, obgryzanie paznokci czy kręcenie kosmyka włosów.

U osób dorosłych mogą pojawiać się wątpliwości dotyczące tego czy wyłączyło się gaz lub żelazko przed wyjściem z domu, czy na pewno drzwi zostały zamknięte na klucz. Czasem wymaga to powrotu do domu i sprawdzenia, ale zawsze ma to charakter jednorazowy. Bywa tak, że  potrafi się „przyczepić” świeżo zasłyszana melodia lub fraza słowna. Nie ma to oczywiście znaczenia chorobowego.

Chorobowe natręctwa są to obsesyjne zachowania bądź myśli

Chorobowe natręctwa są to obsesyjne zachowania bądź myśli, których nie można się pozbyć. Wracają jak bumerang. Natrętne myśli (obsesje)  i czynności (kompulsje) wprawdzie wypływają z umysłu pacjenta, ale są traktowane jako coś obcego i absurdalnego. Mają charakter powtarzający się i nieprzyjemny. Pacjent próbuje się im przeciwstawić, ale im bardziej je odpycha, z tym większą siła wracają. Myśli natrętne mogą dotyczyć wszystkiego – życia zawodowego, osobistego, przyszłości bądź przeszłości. Pacjent rozważa bez końca, czy dobrze coś zrobił, powiedział, czy dobrze się zachował. Czasem pojawiają się myśli o charakterze religijnym, nierzadko bluźnierczym, co zwykle powoduje ogromny lęk i poczucie winy.

Myśli i czynności natrętne mogą współistnieć z fobiami. Na przykład pacjent w nieskończoność myje ręce, gdyż boi się, że się zabrudził lub obcując z osobą chorą zakaźnie czy zwierzęciem mógł się czymś zarazić. Natręctwa najczęściej są objawami tak zwanych zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (dawniej: nerwica natręctw). Choroba ta często jest późno wykrywana i co za tym idzie zbyt późno leczona a potrafi znacząco utrudnić czy wręcz uniemożliwić funkcjonowanie zarówno rodzinne, zawodowe czy społeczne. Dla przykładu: 73% pacjentów ma trudności w relacjach rodzinnych, 62% pacjentów ma trudności w nawiązywaniu relacji koleżeńskich, 40% pacjentów jest niezdolnych do wykonywania pracy.

Skontaktuj się z nami

Wybierz lokalizację

Zapisz się na wizytę do specjalisty ALLENORT!
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Blog Allenort