Kliniki Terapii ALLENORT

Fobie (m.in. agorafobia, klaustrofobia, arachnofobia)

Fobie

Fobie charakteryzują się lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, które nie są zazwyczaj niebezpieczne. Gdy lecimy samolotem, idziemy wśród błyskawic, stykamy się z osobą chorą na poważną chorobę zakaźną  lub natykamy się na groźnego gada czy pająka, możemy odczuwać pewien niepokój, ale w panikę nie wpadamy. Pacjenci z fobią w takich sytuacjach mogą odczuwać bardzo silny lęk. W wyniku takiego lęku, osoba w charakterystyczny sposób unika tych sytuacji a gdy się w niej znajdzie może wpaść w panikę.

Najczęstszym rodzajem fobii jest agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią oraz sytuacjami, które uniemożliwiają natychmiastową ucieczkę do bezpiecznego miejsca.

Termin agorafobia odnosi się do grupy powiązanych ze sobą i często nakładających się fobii, obejmujących lęk przed wyjściem z domu, wejściem do hipermarketu, poruszaniem się w tłumie, czy przed podróżowaniem samotnie pociągiem, autobusem lub samolotem.

Oprócz agorafobii istnieją tak zwane fobie swoiste, których opisano kilkaset. Te najbardziej znane to: klaustrofobia (lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami), keraunofobia (lęk przed piorunami), karcinofobia (lęk przed rakiem), arachnofobia (lęk przed pająkami), mysofobia (lęk przed zabrudzeniem), rodentofobia (lęk przed gryzoniami), ailurofobia (lęk przed kotami), kynofobia (lęk przed psami), bakteriofobia, tanatofobia (lęk przed śmiercią), nyktofobia (lęk przed ciemnością), akrofobia (lęk wysokości), odontofobia (lęk przed stomatologiem), triskaidekafobia (lęk przed trzynastką), aichmofobia (lęk przed ostrymi przedmiotami).

Fobia społeczna

Szczególnym rodzajem fobii jest fobia społeczna. Jej cechą charakterystyczną jest to, że podczas kontaktów z innymi ludźmi lub bycia w centrum uwagi pojawia się lęk i chęć uniknięcia takich sytuacji. Czasem takie zachowanie może być traktowane przez otoczenie jako przejaw nieśmiałości. Ale fobia społeczna jest to nieśmiałość chorobliwa. Pojawia się wówczas kołatanie serca, trudności z oddychaniem, zawroty głowy, trzęsienie się rąk, potliwość, zaczerwienienie twarzy, mdłości, nagła potrzeba oddania moczu lub stolca.

Osoby z fobią społeczną boją się wystąpień publicznych, odpytywania przez nauczycieli w obecności klasy, rozmów z osobami, które są dla nich autorytetem, jedzenia i picia w miejscach publicznych. Oprócz tego zwykle nie odzywają się w towarzystwie, nie chodzą na randki, nie potrafią pracować, gdy ktoś ich obserwuje. W związku z tym są najczęściej samotnikami. Równie wiele codziennych spraw (załatwienie sprawy w urzędzie, wizyta u lekarza, zakupy, spotkania) jest dla nich straszliwą męką. Fobia społeczna ma charakter przewlekły.

Skontaktuj się z nami

Wybierz lokalizację

Zapisz się na wizytę do specjalisty ALLENORT!
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Blog Allenort