Depresja poporodowa może dotykać nawet 13-20 proc. kobiet, które urodziły dziecko. Objawy zaburzenia mogą być łagodne i przejściowe (tzw. baby blues), umiarkowane lub silne. Niebezpieczna dla matki i dziecka jest sytuacja psychozy poporodowej. Niejednokrotnie taki stan wymaga hospitalizacji.
Depresja poporodowa to choroba o złożonej etiologii. Przyczyniają się do niej zarówno czynniki psychiczne, jak i społeczne oraz genetyczne. Zmiany hormonalne następujące w czasie ciąży i po porodzie mogą wywołać depresję szczególnie u tych kobiet, które w swoim życiu przeżywały już epizody obniżonego nastroju.
Depresja poporodowa częściej uderza w kobiety, które czują się samotne podczas ciąży, a także po rozwiązaniu. Dlatego tak ważna jest troska o zdrowie psychiczne przyszłej mamy – ze strony jej partnera oraz całej rodziny. Pozostawienie kobiety samej sobie może sprawić, że nie będzie sobie radziła z nową sytuacją i wyzwaniami, które stawia przed nią macierzyństwo.
Wśród najczęstszych objawów depresji poporodowej wymienia się m.in.:
Depresja poporodowa stanowi zagrożenie zarówno dla świeżo upieczonej matki, jak i jej dziecka. W pierwszym etapie swojego życia noworodek jest całkowicie uzależniony od rodziców – zazwyczaj matki. Zaburzenia depresyjne pojawiające się po porodzie mogą negatywnie oddziaływać na rozwój więzi z dzieckiem oraz jego ogólny rozwój: emocjonalny, społeczny i poznawczy. Kobieta, którą dotknie depresja poporodowa, może mieć trudności z zaspakajaniem podstawowych potrzeb swojej pociechy.
Chwilowy spadek nastroju u kobiet, które właśnie zostały matkami, jest zjawiskiem częstym. Jest to tzw. baby blues, czyli przygnębienie poporodowe. Jego objawy są łagodniejsze niż w przypadku depresji. Co istotne, utrzymują się one również krócej.
Jeżeli obawiamy się, że depresja poporodowa dotknęła nas lub kogoś nam bliskiego, powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty – psychologa i psychoterapeuty. Aby mówić o tym zaburzeniu, co najmniej 3 z wymienionych wcześniej objawów, powinno utrzymywać się przez okres ok. 2 tygodni. Czasami najbliższe otoczenie nie jest w stanie zrozumieć problemów młodej mamy, traktując jej stan jako chwilowe przewrażliwienie czy przemęczenie.
W klinice młoda mama może liczyć na wsparcie zespołu wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów. Dzięki temu ma ona szansę na przepracowanie problemów emocjonalnych. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia to gwarancja cieszenia się macierzyństwem i życiem. Leczenie pomaga zrozumieć nowe emocje oraz wypracować właściwe wzory zachowań.